Jak korzystać z mebli z litego drewna i jak je konserwować?
Meble zabezpieczone naturalnym olejem lub woskiem są zawsze bardziej wymagające od powierzchni lakierowanych, wymagają cierpliwości i mamy przy nich wiele pracy. Natura odwdzięcza się nam innymi zaletami mebli olejowanych.
Większość lakierów dostępnych na rynku zawiera wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki itp., przy czym osobiście popieramy naturalne środki pielęgnacyjne. Drewno jest szlachetnym materiałem, szczególnie olejowane z wiekiem staje się coraz piękniejsze i bardziej szlachetne. Olej lub wosk nałożony na drewno nie tworzy powłoki, tylko wchłania się i wydobywa naturalne kolory.
Pewnie się ze mną zgodzicie, że życie płata różne figle i rozlanie cieczy lub zarysowanie powierzchni nie należy do rzadkości, czasami może pojawić się problem. W przypadku mebli olejowanych możemy w dość prosty sposób naprawić lub zlecić ich naprawę, o czym opowiem trochę później.
Kiedy konserwować meble olejowane lub woskowane?
Wszystko zależy od użytkowania. W przypadku stołu drewnianego, jeśli będzie to stół na co dzień, przy którym będziesz przygotowywać i jeść posiłki kilka razy dziennie, konserwowanie takiego blatu ,niezależnie od gatunku, wymagane jest co najmniej raz na 6 miesięcy bądź jeśli zauważysz, że blat stracił swój naturalny blask i kolor. Jeśli zaś będzie to twój stół na specjalne okazje, typu niedzielny obiad w gronie rodziny, możesz pokusić się o konserwacje takiego stołu raz do roku.
Meble nie będące stołem ani blatem roboczym, czyli stoliki kawowe, komody, szafki, komody, itp., warto odnawiać raz w roku, by zachowały naturalny kolor.
Dlaczego częste olejowanie mebli jest tak ważne?
Nawet jeśli mebel nie zmienił koloru ani blasku, warto powtarzać tę czynność, ponieważ częste olejowanie wzmacnia powierzchnie oleju lub wosku i z czasem będzie ona bardziej odporna na zabrudzenia i ścieranie.
Jak konserwować meble olejowane?
Jeśli powierzchnia została zaolejowana olejem bezbarwnym, należy zaopatrzyć się w dowolny olej do mebli lub olej blatowy do kontaktu z żywnością. Warto wybrać olej z wyższej półki, jeśli mebel został zabezpieczony olejem koloryzującym. Przy zakupie zapytaj producenta o olej i zaopatrz się w podobny produkt.
Przed rozpoczęciem prac przygotuj następujące przedmioty: olej, niemechacącą się ścierkę lub gąbkę do nakładania oleju, ścierkę do wytarcia nadmiaru oleju oraz ścierkę do polerowania. Dokładnie odkurz mebel i usuń wszelkie zabrudzenia powstałe podczas użytkowania. Nałóż olej na blat i wetrzyj go dokładnie ścierką lub gąbką.
Jeśli mebel jest duży, kończąc wcieranie oleju, od razu rozpocznij zbieranie nadmiaru oleju od miejsca rozpoczęcia prac. Po wykonaniu tej czynności, pamiętaj, by nie pozostawić resztek oleju i lepkich miejsc na meblu. Po około 2-5 godzinach, kiedy mebel będzie powierzchniowo suchy, możesz przystąpić do polerowanie suchą ściereczką, by mebel nabrał blasku. Wykonaj tę czynność 1-2 razy.
Pamiętaj, by powierzchnia nie miała kontaktu z wodą przez co najmniej 48 godzin.
A co jeśli pojawi się rzecz nieprzewidziana? Plama po winie lub zarysowanie po kluczykach?
Należy zaopatrzyć się w papier gradacji P120-P150 (jeśli wada jest wyraźna) lub P180-P220 ( jeśli wada jest znikoma), później delikatnie wyszlifować powierzchnie, gdzie wystąpił problem, pamiętając o tym, by szlifować wzdłuż włókien i kończyć gradacją P220 do momentu usunięcia powstałej wady. W miejsce, które zostało wyszlifowane, należy wetrzeć olej według instrukcji powyżej.
Warto również przy okazji zabezpieczyć całą powierzchnię mebla, na której powstało owe zdarzenie.
Meble z drewna i stali - zobacz nasze realizacje